У Чернівцях підготували матеріали для внесення Резиденції митрополитів Буковини і Далмації до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

- 23.03.2009 17:18
У Чернівцях  підготували матеріали для внесення Резиденції митрополитів Буковини і Далмації до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Номінаційне досьє резиденції буковинських митрополитів на внесення цієї пам’ятки архітектури до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО презентували у Чернівцях на засіданні громадської ради з питань охорони культурної спадщини. Досьє представляли проректор Чернівецького нацуніверситету Тамара Марусик та радник міського голови з питань архітектури і містобудування Ірина Коротун.

Рішення про включення Резиденції митрополитів Буковини і Далмації до переліку об’єктів кандидатів на номінацію до списку ЮНЕСКО прийняла 31 сесія Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, яка відбулася 23 червня – 2 липня у Новій Зеландії.

Номінуватися резиденція митрополитів Буковини і Далмації буде за чотирма критеріями унікальності як:
  • шедевр зодчества, архітектурний символ Чернівців, спроектований чеським архітектором Й. Главкою і над оформленням якого працювали авторитетні фахівці у галузі скульптури, ковальства та малярства;
  • грандіозний історичний духовний центр православної Східної Європи, на період будівництва найбільший православний центр Південно-Східної Європи, у якому здійснювалися функції світського і клерикального адміністративно-територіального керування, церковного богослужіння і духовного навчання;
  • ансамбль, архітектура якого за художніми принципами поєднує історичні традиції розпланування часів Візантії, романського періоду монастирського будівництва, цегляної готики Центральної та Північно-Східної Європи, планувальні принципи бароко;
  • архітектурний ансамбль, який втілює високі ідеали людства засобами пластичного мистецтва та архітектури і, як унікальний витвір просторового мистецтва, має значний вплив на розвиток культової архітектури та монументального мистецтва Центральної і Східної Європи.

Робота над підготовкою номінаційного досьє Резиденції тривала понад рік. Оскільки кошторис цих робіт, підготовлений Державною службою з охорони культурної спадщини, становив 2,3 млн грн, у Чернівцях досьє вирішили виготовляти власними силами. До роботи над досьє були залучені науковці та студенти Чернівецького нацуніверситету, фахівці департаменту містобудівного комплексу міської ради, працівники архівів, місцеві телерадіокомпанії та видавництва. Аеровідеозйомку номінаційного об’єкту з космосу Чернівцям презентували безкоштовно. Вичитку пробного англомовного варіанту досьє носієм мови, що є обов’язковою умовою, у стислі терміни погодилася зробити волонтер Корпусу миру, яка на цей час працювала у Чернівцях.

28 січня ц.р. номінаційне досьє Резиденції з додатками, погоджене Міністерством культури України, дипломатичною поштою було доставлено у Париж у штаб-квартиру Комітету ЮНЕСКО.

Громадська рада з питань охорони культурної спадщини Чернівців дала високу оцінку зусиллям усіх фахівців, які працювали над виготовленням досьє та рекомендувала посилити роботу влади та громадських структур щодо мінімізації втручання в архітектурне середовище у межах території, яка входить до «блакитної» (буферної) зони Резиденції митрополитів, використати унікальні матеріали досьє для видавництва туристичних і презентаційних довідників про Чернівецький нацуніверситет.

«Включення Резиденції буковинських митрополитів до Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО буде рівнозначно шлюбу Чернівців із світовою цивілізацією, заявою про те, що ми зобов’язуємося бути абсолютно моральними у питаннях архітектурної спадщини і просимо у цьому допомоги світової цивілізації», – заявив член громадської ради Сергій Осачук.

Довідка ЗІК.

На сьогодні до Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО занесено 878 об’єктів у 145 країнах світу, з яких 679 належать до культурної спадщини, 174 – природної спадщини, а 25 є змішаними. Україна представлена лише чотирма об’єктами, з яких лише два є суто українськими – Софія Київська та Києвсько-Печерська Лавра (1990 р.), історичний центр Львова (1998). У 2007 році до Списку внесено спільний українсько-чеський природний об’єкт – «Букові праліси Карпат», а у 2005 – геодезичну дугу Струве (спільний проект Норвегії, Фінляндії, Росії, Естонії, Латвії, Литви, Білорусі, Молдови і України).

У списку об’єктів кандидатів на включення до списку з України перебуває 12 претендентів, серед яких, окрім резиденції митрополитів Буковини, Бахчисарайський ханський палац, заповідники «Асканія Нова» та « Херсонес Таврійський», культурний ландшафт та каньйон м.Кам’янець-Подільський, історичний центр Чернігова, парк «Софіївка», Канівський заповідник «Могила Тараса Шевченка» та інші.

Джерело: ЗІК


Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Юнакам з 17 років потрібно стати на військовий облік у 2025 році Хто звільняється від облікуНа облік не ставляться лише ті, хто:
- 18.04.2025 12:01
Чому банк може заблокувати карту? 5 причин блокування карток Чому банки в Україні можуьб заблокувати вашу картку? Розповімо основні причини
- 07.04.2025 15:47
Почему банки в Украине заблокируют вашу карту? 5 причин Основные причины блокировки карты
- 01.04.2025 16:49
Як прийняти спадщину якщо чоловік за кордоном? Якщо ви перебуваєте за кордоном і хочете оформити спадщину в Україні, це можливо. Для цього потрібно подати заяву про прийняття спадщини, завірену нотаріально.
- 01.04.2025 11:37
Як вирахувати свій грошовий код? Багато психологів, езотериків і практик фінансового благополуччя стверджують, що гроші притягуються не
- 30.03.2025 13:09
Як перевірити справжність купюри долар? снує кілька способів перевірити справжність купюри в доларах, використовуючи її грошовий код:
- 29.03.2025 09:04
Как высчитать свой денежный код Практика привлечения денег: как высчитать свой денежный код и написать его на купюре $1
- 26.03.2025 10:06

Всі новини