Туризм и отдых в Карпатах
Біла КриницяКривчеФортеця у ХотиніМонастир у с. БанчениНаціональний університетФортеця
у Кам'янець-Подільському
Фортеця у Кам'янець-Подільському

Фортеця у Кам'янець-Подільському

       

Камянец - Подільський - місто, яке варто відвідати для ознайомлення з безліччю пам'яток. Так, одна цікава місцина - це  Фортеця у м. Кам'янець-Подільський.

Вважається, що в грамоті князя Юрія Коріатовича (господар Поділля) у 1374 році  вперше згадується Кам'янець-Подільська фортеця. Натомість археологічні дослідження свідчать, що фортеця існувала ще у  Х-ХIII ст. Спочатку це була  староруська дерев'яна оборонна споруда. Використовувалась для оборонних цілей та проживання дружини та двору князя. Дослідники вважають, що стіни та башти фортеці були в основному дерев'яними і лише частково кам'яними. В XV ст.Поділля було завойоване польсько-шляхетською державою, у ці часи ортеця Кам'янець-Подільського стала центром воєводства, важливим пунктом оборони Речі Посполитої.

Тільки у середині XVI cт. дерев'яні укріплення фортеці були замінені кам'яними (архітектор Йов Претвич). Фортеця являє собою багатокутник витягнутої форми, обнесений високими кріпосними стінами з баштами на кожному розі. Праворуч від східних воріт знаходиться одноярусна п'ятигранна Чорна башта з криницею глибиною 36 м. і діаметром 6 метрів. Далі по колу йде 10 башт - Комендантська, Рожанка, Лянцкоронська, Денна, Водна, Нова, Ляцька, Тенченська, Ковпак і ліворуч від східних воріт - Папська, або Кармелюкова. саме у цій башті було ув'язнено Устима Кармелюка у XIX cт. На згадку у музеї - фортеці зараз на екскурсії можна побачити інсталяцію, на якій у макеті виконано історичний момент ув'язнення.

В 1672 році місто Кам'янець-Подільський, як ў все Поділля, захопили турки.Вони відновили деякі помешкання у фортеці. В народі фортецю і міст почали називати "турецькими".

Після приєднання у 1812 році Бессарабії до Російської імперії, турецький кордон відсунувся, і Кам'янець-Подільська фортеця як оборонна споруда втратила своє значення, її почали використовувати для розміщення гарнізону, а згодом - як в'язницю.

В 1928 році фортецю, як пам'ятку старовини, було оголошено республіканським заповідником СРСР, а в 1937 році тут організовано музей-заповідник.

Кам'янець-Подільська Стара фортеця і досі зберігає таємниці які поступово відкривають дослідники. Так, геологи  під проїжджою частиною виявили пливун. Відомо, що він зруйнував підпорну стіну шляху і виніс ґрунтову рідину у бік річки Смотрич. Утворився досить великий котлован. Відкрилися фундаментні стіни фортеці глибиною понад 5 метрів. Вони лежать на скельному вапняку, що виступає у вигляді каньйону по долині річки. Розчистка і розкопка показала, що кам'яні підпорні стіни простягаються і на захід від Старої фортеці до бастіонів нової. У котловані виявлені фундаментні подушки опор старого моста, які пізніше були засипані землею. З півдня у стіні є отвір шириною 2,5 і висотою 5 метрів, через який, напевне, пропускалася вода.
Таким чином, під землею виявлені споруди, які є продовженням поверхневих стін фортеці і похованого під насипним ґрунтом моста з воротами, рештки якого збереглися у котловані. Це дає можливість зробити такі висновки. Територія укріплення, яка займає всю мисову частину, півострова, має стіни і башти, збудовані на скельному фундаменті, а потім засипані землею. Одинадцять башт сполучаються між собою ходами, які йдуть по оборонних мурах. Ходи ці будувалися на скелях, а потім засипалися.

Дослідники вважають, що протягом свого існування фортеця перебудовувалася з дерев'яної у кам'яну. І тільки остання перебудова наприкінці XVIII століття й надала їй сучасного вигляду.

         

        

         

Rambler's Top100 Украинский портАл

Правильний CSS!